JASKYŇA BARADLA

Jaskyňa Baradla sa nachádza v Aggteleckom národnom parku a je so svojou dĺžkou vyše 20 km najnavštevovanejšou jaskyňou v Maďarsku. Jej najdlhšia, verejnosti sprístupnená trasa, má vyše 9 km a jej prehliadka trvá 6-7 hodín. Jaskyňa má viacero vchodov. Sála obrov patrí k najväčším jaskynným sálam v Európe. V mieste, kde sa stretávajú podzemné riečky Acheron a Styx /na Aggteleckej strane/ sa nachádza Koncertná sála s výbornou akustikou. Pri vchode do jaskyne /Jósvafő/ je múzeum-pamätný dom Huberta Kesslera s expozíciou, ktorá oboznamuje návštevníkov o postupe pri sprístupňovaní jaskyne pre verejnosť.

SILICKÁ ĽADNICA

Dokument o Silickej ľadnici, natočený Vladimírom Kóňom. Dokument získal v sútaži CINEAMA 2.miesto v krajskom kole a 3.miesto v celoštátnej sútaži. Na medzinárodnej súťaži neprofesionálnych fimov TATRANSKÝ KAMZÍK dostal čestné uznanie. Ústie vstupnej korózno-rútivej priepasti Silickej ľadnice sa nachádza v nadmorskej výške 503 m. Dolné, prevažne horizontálne časti boli vytvorené podzemným tokom Čierneho potoka. Jaskyňa je dlhá 1100 m a hlboká 110 m, vytvorená je v druhohorných strednotriasových svetlých wettersteinských vápencoch silického príkrovu. Vody Čierneho potoka zo Silickej ľadnice tečú do Gombaseckej jaskyne.

*

SPELEOKLUB BADIZER ARDOVO

badizer.sk (c) 2016 Všetok obrazový i textový materiál je chránený autorským zákonom. Kopírovanie je prísne zakázané! e-mail: badizer@badizer.sk
Zanechajte nám odkaz v našej knihe návštev: Kniha návštev.

*